W grudniu opinią publiczną w Środzie wstrząsnęła informacja o zabójstwie 46-letniej kobiety, której ciało zabójca porzucił przy samej Biedronce przy ul. Hallera. Sprawcą okazał się 40-letni karany już wcześniej mężczyzna, wobec którego wczoraj Prokuratura Rejonowa w Środzie skierowała akt oskarżenia
W najnowszej historii Środy było przynajmniej kilka tak dramatycznych zdarzeń. Mieszkańcy na pewno pamiętają śmierć średzkiej fryzjerki i proces jej męża, który okazał się sprawcą okrutnej śmierci. W tym przypadku sprawa była dla mieszkańców bardziej wstrząsająca, bo zarówno ofiara, jak i sprawca, były osobami doskonale w Środzie znanymi. W okolicach Biedronki zginęła kobieta, której nie znaliśmy, bo do naszego miasta tylko przyjeżdżała i pomieszkiwała, jak się okazało, ze swoim przyszłym katem. Kat także nie był w Środzie znaną postacią, bo przyjechał tutaj zaledwie kilka miesięcy wcześniej, po wyjściu z zakładu karnego.
Sprawa znajdzie swój finał w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Będziemy oczywiście śledzić proces i przedstawimy na naszych łamach wyrok.
W dzisiejszym wydaniu „Średzkiej” piszemy jednak nie tylko o dramatycznych wydarzeniach sprzed kilku miesięcy. Sporo uwagi poświęcamy realizowanym obecnie zadaniom inwestycyjnym, bo wiosna przyniosła lub przyniesie lada chwila rozpoczęcie wielu prac. Zauważymy je przede wszystkim przyglądając się budowie nowych dróg, ścieżek rowerowych i chodników. Z dróg kluczowa jest budowa pierwszej części wschodniej obwodnicy miasta, realizacja drugiej części dróg na os. Kwiatów Polnych, budowa drogi powiatowej Sulęcin – Brodowo, a ze ścieżek rowerowych wystarczy wymienić budowę dwóch bardzo długich odcinków, czyli ścieżki z Zielnik do Pławiec i z Brodowa do Środy, a także nowego odcinka ścieżki rowerowej w Środzie na ul. Bora Komorowskiego. 
W całej infrastrukturze rowerowej ciągle brakuje jeszcze kilku ważnych połączeń, które pozwoliły poruszać się rowerami bez konieczności przenoszenia się od czasu do czasu na ruchliwe ulice. Poza tym apetyt rośnie w miarę jedzenia. Patrząc na ruch na średzkich drogach rowerowych doświadczamy prostej prawdy, że to dobra infrastruktura rowerowa aktywizuje ruch rowerowy. 
Piszemy dziś także o zakończeniu szkoły przez średzkich absolwentów wszystkich szkół średnich. Otrzymali oni już świadectwa, a także zdążyli rozpocząć matury. Pierwsze egzaminy miały miejsce wczoraj. Trzymamy za wszystkich naszych maturzystów bardzo mocno kciuki. 
Zbigniew Król
zbigniew.krol@gazetasredzka.pl