Amelia Guzenda urodziła się w 2009 roku w Śremie. Jest absolwentką Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Środzie, a obecnie uczęszcza do Szkoły Mistrzostwa Sportowego Junior we Wrocławiu. Od najmłodszych lat gra w piłkę nożną. Jej przygoda z futbolem rozpoczęła się bardzo spontanicznie około 7 lat temu, kiedy to wychodziła ze swoim tatą na ogród „pokopać” w piłkę. Swoją klubową przygodę z piłką nożną zapoczątkowała w barwach Polonii Środa. Tam z roku na rok robiła coraz większe postępy. Z czasem dostała się do kadry Wielkopolski oraz na różne, akcje m.in. AMO, czyli Akademię Młodych Orłów. Z czasem talent Amelii dostrzegli także trenerzy Śląska Wrocław, który stał się jej obecnym klubem. 

Amelia Guzenda, jak większość sportowców, ma wokół siebie osoby, które dla jej sportowej kariery były niezwykle istotne. - Ważnymi dla mnie osobami byli trenerzy Kamil Kudła, który był moim pierwszym trenerem, Maciej Bartkowiak i Łukasz Żegleń. Od początku równie ważni są moi rodzice, którzy zawsze mnie wspierają i są przy mnie w tych gorszych chwilach; za to im dziękuję – mówi Amelia Guzenda. Dzisiaj młoda zawodniczka jest regularnie powoływana na zgrupowania kadry Polski. Ponadto otrzymuje powołania do gry w kadrze wojewódzkiej. Jednym z jej większych sukcesów jest zdobycie mistrzostwa Polski w futsalu kobiet U-15 oraz mistrzostwa Wielkopolski z KS Sparta Miejska Górka. Konieczne jest także wspomnienie, że średzianka zajęła 3. miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży z kadrą Wielkopolski. Amelia zwraca uwagę na to, że coraz bardziej dąży się do tego, aby piłka kobieca dorównała grze mężczyzn. Dodaje, że obecnie męski futbol od kobiecej różni się przede wszystkim dynamiką, ale w perspektywie lat być może te różnice zaczną się zacierać.

Piłkarkę trudno nie zapytać o sportowe marzenia. W rozmowie z nami Amelia mówi wprost, że jednym z jej największych marzeń jest stać się dla kogoś inspiracją oraz w końcu również zagrać w reprezentacji Polski w kategorii seniorskiej. Dodaje także, że marzyłoby się jej rozwijać swoją karierę w barwach klubowych FC Barcelony. Życzyłaby sobie, podobnie jak wielu innych młodych piłkarzy, aby zdobywać tam liczne nagrody drużynowe takie jak chociażby puchar Ligi Mistrzów oraz indywidualne, jak niezwykle prestiżowa Złota Piłka. Obecnie to sfera marzeń, ale my jesteśmy przekonani, że średzianka z tak ogromnym talentem zajdzie naprawdę daleko i będzie ambasadorką naszego regionu w piłkarskim świecie. W sporcie przeżyła już sporo. Zapytana przez nas o rady dla początkujących piłkarzy mówi: - Piłka nożna to ciężki sport, który nieraz będzie ci rzucał kłody pod nogi, ale to od nas zależy, czy je przeskoczymy, czy się załamiemy. Najważniejsze jest to, żeby nigdy się nie poddawać, wierzyć w siebie i w swoje marzenia, ponieważ wszystko jest możliwe, tylko trzeba ciężko pracować i z determinacją podążać do swoich celów.