O bursie rozmawiano podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Średzkiego. Fundacja Polonii Środa chciałaby od 1 września prowadzić bursę, którą dziś prowadzi samorząd powiatowy. Prawda jest taka, że w bursie uczą się przede wszystkim uczniowie liceum sportowego o kierunku piłkarskim. Naturalne zatem się wydaje, że skoro Fundacja Polonii otwiera Szkołę Mistrzostwa Sportowego, to również w jej skład może wchodzić bursa. Marek Jezierski, prezes fundacji obiecał, że fundacja nie będzie się zwracać do powiatu o dodatkowe środki. 

 

Dzisiaj w budynku Bursy Powiatu Średzkiego mieszka 35 osób. Zapewne potrzeby są lub będą większe. Obecny obiekt przy ul. Kosynierów więcej osób nie przyjmie. Mają się one znaleźć w nowym obiekcie na ternie kolei wąskotorowej. Ale w tym przypadku nie ruszyła jeszcze inwestycja i nie wiadomo, czy wyniki przetargu pozwolą wybudować obiekt.

 

Oczywiście Stowarzyszenie EDU XXI ma umowę na prowadzenie ośrodka dla repatriantów na okres trzech lat. Nie ma wątpliwości, że umowę należy wypełnić. Tyle tylko, że dzisiaj nie wypełnia jej polski rząd. Już poprzednia umowa nie została wypełniona do końca, a obecna nie wystartowała. Mamy więc obiekt, a stowarzyszenie jest w stanie gotowości, za co nikt przecież nie płaci.

Czy w tej sytuacji powinniśmy zastanawiać się nad przyszłością budynku przy ul. Brodowskiej? Właścicielem obiektu są spółki Środa XXI i Szpital Średzki. Szpital miał już pomysł dotyczący wykorzystania tzw. szkieletora, czyli części po byłym hotelu, która nigdy nie została dokończona. Potem Marcin Bednarz proponował, aby właśnie tam powstała szkoła sportowa z bursą. Na razie żadnych decyzji nie podjęto. 

 

Na pewno chcielibyśmy wreszcie usłyszeć, co dalej z Rodakiem. Oczywiście byłoby bardzo dobrze, aby ośrodek repatriacyjny trwał. Ale czy na pewno jest to możliwe? 

Zbigniew Król

zbigniew.krol@gazetasredzka.pl