organista w kościele pw. św. Józefa w Środzie, uczeń Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie

Dawid Polowczyk od urodzenia mieszka w Środzie. Skończył 17 lat. Był uczniem Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie, gdzie uczył się do 5 klasy włącznie. Później uczęszczał do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Brodowie. Obecnie jest uczniem Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie. Chodzi do 3 klasy o profilu technik reklamy. Zapytany o swoją przyszłość mówi, że planów ma dużo, jednak najbardziej skłania się ku akademii muzycznej. Niedawno wraz ze szkolnym zespołem Dawid Polowczyk wygrał wojewódzki Konkurs Dziennikarski Programu Edukacji Medialnej "Szkoła Generałowej" organizowany przez Fundację Zakłady Kórnickie. W konkursie brały udział szkoły z całego województwa. - Przez prawie 3 lata wykonywaliśmy różne zadania dziennikarskie takie jak: napisanie artykułu popularnonaukowego, przeprowadzenie sondy ulicznej, wywiadu, kampanii reklamowej w social mediach itp. Ogrom włożonej pracy został doceniony przez ekspertów, co przyczyniło się do zajęcia przez nas 1. miejsca. Do tego sukcesu przyczyniła się praca całego zespołu oraz opiekuna projektu Agnieszki Jasińskiej, które jest jednocześnie moim wychowawcą. Ponadto ja i moja koleżanka wykonaliśmy indywidualne zadanie, dzięki którym dostaliśmy się na staż do Radia Poznań – mówi Dawid Polowczyk. Średzianin pomaga również w organizacji różnych zawodów sportowych, które odbywają się w „Rolibudzie”, a także pomaga przy nagrywaniu szkolnych wiadomości.

Po lekcjach pełni funkcję organisty w kościele św. Józefa na os. Jagiellońskim w Środzie. - Pierwszy raz w kościele św. Józefa zagrałem podczas porannej mszy w Wigilię Bożego Narodzenia w 2022 roku. W lutym 2023 roku grałem w zastępstwie przez 3 tygodnie na porannych mszach, u św. Józefa. Następnie, w ramach zdobycia doświadczenia, grałem raz w tygodniu w poniedziałki wieczorem. W maju zacząłem grać podczas niedzielnych mszy w kościele w Pławcach – mówi Dawid Polowczyk. Kiedy zachorował Dariusz Woźniak, wieloletni organista parafii św. Józefa, zastąpił go właśnie Dawid Polowczyk. W niedzielę grał na dwóch pierwszych mszach w osiedlowej parafii, a następnie grał w Pławcach. Jak sam mówi, na dłuższą metę nie zdało to egzaminu i musiał zrezygnować z funkcji organisty w Pławcach. Od grudnia 2023 roku gra na niedzielnych mszach na os. Jagiellońskim.

- Na pewno trzeba poświęcić dużo czasu na naukę. Oprócz grania rękami i nogami prowadzę śpiew, przełączam slajdy z tekstem na ekranie i zmieniam głosy organowe. Z uwagi na fakt, że jest to gra na żywo, mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje, z którymi muszę sobie poradzić. Jednak gra na organach daje mi dużo satysfakcji – opowiada o swojej pracy Dawid Polowczyk. Młody organista wcześniej był prezesem ministrantów w parafii św. Józefa. Jego pasją jest wędkarstwo. W czerwcu 2021 roku zdał egzamin na kartę wędkarską. Jest również członkiem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Środzie, a w przyszłości chciałby zostać strażakiem ochotnikiem. 

Fot. Adam Brambor