Zgodnie z obowiązującym prawem w czasie trwania kampanii materiały wyborcze podlegają ochronie prawnej. Oznacza to między innymi zakaz ich niszczenia, usuwania, zamalowywania pod groźbą kary aresztu albo grzywny w wysokości do 5 tys. złotych. Przepisy te reguluje artykuł 67 Kodeksu Wykroczeń. „Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną lub też w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, podlega karze aresztu albo grzywny”.

 

Piotr Kasprzak jako pierwszy rozwiesił swoje banery wyborcze w Środzie. I jako pierwszy doświadczył ich zniszczenia. W poniedziałek młody chłopak niszczył banery na ul. Gnieźnieńskiej. Sprawca został sfotografowany, jak przecina elementy mocowania banerów. Jego twarz widać doskonale. Podobnie jak sam czyn. 

Piotr Kasprzak jeszcze w poniedziałek zgłosił sprawę do średzkiej policji. - Nie możemy się godzić z takimi wydarzeniami. Szczerze powiem, że byłem w szoku, kiedy zobaczyłem twarz tego młodego chłopaka, który z premedytacją niszczy moje materiały. Liczę na to, że sam się zgłosi i przeprosi, choć kara jest absolutnie w takim przypadku nieodzowna - mówi przewodniczący Rady Powiatu Średzkiego i lider PSL w powiecie średzkim.

(k)