W Radzie Powiatu Średzkiego jest 17 mandatów. 10 radnych zostanie wybranych z okręgu obejmującego gminy Środa i Dominowo, 3 z gminy Nowe Miasto i 4 z gmin Zaniemyśl i Krzykosy. O miejsca w Radzie Powiatu rywalizować będzie siedem komitetów wyborczych. Trzy z nich to listy partii politycznych. 

 

Okręg Środa - Dominowo

 

Liderem Koalicji Obywatelskiej jest starosta Ernest Iwańczuk. Pięć lat temu w wyborach startował on z listy NaszePSR.pl, w tym roku jest „jedynką” KO z okręgu Środa – Dominowo. 

Jego rywalem z Prawa i Sprawiedliwości na „jedynce” będzie Waldemar Owczarzak, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Środzie. Trzecia lista „partyjna” to lista Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców. To liderem będzie Marcin Lepczyński.

 

Na listach komitetów lokalnych znajdziemy wiele znanych nazwisk. Liderem listy NaszePSR.pl do powiatu jest Bogusław Biernat, były dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych, a w mijającej kadencji członek Zarządu Powiatu. 

 

Liderką KWW Wojciecha Ziętkowskiego jest Ewa Kusik, dyrektor Ośrodka Kultury w Środzie. Piotr Kasprzak, były wicestarosta średzki, a w tej kadencji przewodniczący Rady Powiatu, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego jest „jedynką” na liście Porozumienia Samorządowo – Ludowego. Mirosława Katarzyna Kaźmierczak to z kolei numer 1 na liście Polska 2050 - Porozumienie Średzkich Ludowców.

 

Okręg Nowe Miasto 

 

W tym okręgu zdecydowanie największą niespodzianką jest start w wyborach do Rady Powiatu Aleksandra Podemskiego. Wójt gminy Nowe Miasto nie zdecydował się ubiegać o kolejną kadencję wójta, ale za to postara się zdobyć mandat radnego powiatowego. Będzie liderem listy NaszePSR.pl.

 

W nowomiejskim okręgu jego rywalem z listy Prawa i Sprawiedliwości będzie Stefan Kominek, wieloletni radny powiatowy, z listy Porozumienie Samorządowo – Ludowe Tomasz Roszyk, z listy KWW Wojciecha Ziętkowskiego Czesław Kuźniacki, ze wspólnej listy Koalicji Obywatelskiej oraz Polski 2050 i Porozumienia Średzkich Ludowców Andrzej Gogulski i wreszcie z Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców Joanna Jóźwiak.

 

Okręg Zaniemyśl - Krzykosy

 

Bez wątpienia największą niespodzianką na listach z tego okręgu jest obecność Krzysztofa Urbasa na liście Polska 2050 - Porozumienie Średzkich Ludowców. Były wieloletni wójt gminy Zaniemyśl spróbuje więc wrócić do polityki samorządowej. 

Jego rywalami na „jedynkach” w tym okręgu będą Dariusz Tomaszewski z Koalicji Obywatelskiej (dyrektor Stołówek Gminnych w Środzie, były zastępca wójta Zaniemyśla), Jacek Gabała z Prawa i Sprawiedliwości, Małgorzata Fertała z NaszePSR.pl, Maciej Pawlikowski z KWW Wojciecha Ziętkowskiego, Jerzy Grześkowiak z Porozumienia Samorządowo – Ludowego i Sławomir Lepczyński z komitetu Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy. 

 

(kóz)