W sumie w powiecie średzkim do wyborów samorządowych stanęło 479 kandydatów. W powiecie średzkim wybieramy 98 radnych, w tym 81 gminnych oraz 17 powiatowych. O te miejsca w sumie ubiegać się będzie 467 osób. Do tego siedmioro kandydatów walczy o miejsce w sejmiku wojewódzkim. Wybieramy także czterech wójtów i jednego burmistrza - o te stanowiska ubiega się dwunastu kandydatów. 

Powiat średzki podzielony jest na 54 obwody do głosowania, czyli tyle będzie w całym powiecie lokali wyborczych, z czego 31 w samej gminie Środa. 

Lokale do głosowania znajdują się w stałych miejscach. Będą czynne od godz. 7:00 do 21:00. 

W lokalu otrzymamy cztery karty do głosowania. Wszystkie karty do głosowania będą w kolorze białym. Nazwiska kandydatów będą wydrukowane na kolorowym tle: szarym - w wyborach do rad gmin, żółtym - w wyborach do rad powiatu, niebieskim - w wyborach do sejmików wojewódzkich i różowym - w wyborach wójta, burmistrza.

Na każdej karcie stawiamy tylko jeden znak "X". Instrukcja dotycząca głosowania znajduje się na dole każdej karty do głosowania. 

Uwaga - w gminach Dominowo i Krzykosy w trzech okręgach wyborcy otrzymają tylko trzy karty, gdyż radni gminni są już tam wybrani - był tylko jeden kandydat. 

krzem