W ubiegłym tygodniu jedna z mieszkanek Zielnik napisała do naszej redakcji o sporym zanieczyszczeniu terenu w Zielnikach, w rejonie nowo wybudowanych szeregowców. – „Prawdopodobnie ktoś z mieszkańców wyrzuca tam nielegalnie śmieci, dlatego że widać, że śmieci są wyrzucane na bieżąco, codziennie. Są to artykuły tej samej rodziny, tj. pampersy chusteczki dla niemowląt, jedzenie dla dzieci itp. Tylko niestety nikt nikogo nie złapał na gorącym uczynku, ale jako mieszkańcy obawiamy się o swoje bezpieczeństwo z racji, że w okolicy żerują dzikie zwierzęta na terenie niezabezpieczonego wysypiska śmieci, dodatkowo wizualnie wygląda to przykro i fatalnie” – czytamy w wiadomości.  

O sprawie poinformowana została Straż Miejska w Środzie, która skontaktowała się telefonicznie z właścicielem terenu, czyli firmą deweloperską. - Czynności trwają od kilku tygodni. Zobligowaliśmy i obligujemy dewelopera do porządkowania tego miejsca. W myśl przepisów, to właściciel terenu jest właścicielem odpadów. Otrzymaliśmy zapewnienie o ogrodzeniu terenu, żeby na tym terenie nie pojawiały się także śmieci bytowe, bo niestety mieszkańcy również je podrzucają. Straż miejska od dłuższego czasu podejmuje czynności w tej sprawie – mówi Dariusz Czubaj, komendant Straży Miejskiej w Środzie. 

Z początkiem miesiąca wywieziono w sumie dwa kontenery śmieci, ale jak się dowiedzieliśmy w straży miejskiej – to nie wystarczyło, bo teren nadal był zaśmiecony. Z początkiem tygodnia, firma deweloperska zdecydowała się na całkowite ogrodzenie terenu. Mieszkańcy mają nadzieję, że to pozwoli rozwiązać problem. Przypomnijmy, że za zaśmiecanie grozi mandat od 500 zł, a w przypadku postępowania sądowego – grzywna do nawet 5000 zł.

KK